Future Fabrics Expo Londýn 2019

by Martina Marekova February 19, 2019

Koncom januára sa v Londýne po ôsmy krát konala výstava udržateľných materiálov a textilného priemyslu Future Fabrics Expo. Spolu s kolegyňou Ninkou z Fashion Revolution Slovensko sme sa šli pozrieť, čo je nové vo svete textilu a pravdupovediac nám padla sánka.Future Fabrics Expo usporiadava nezisková organizácia The Sustainable Angle, ktorá iniciuje a podporuje projekty, ktoré sa podieľajú na minimalizácii dopadov na životné prostredie spôsobených priemyslom. Sídlia v Londýne a tento tím báb to pekne valí. Tento rok bol čo sa týka účasti najsilnejší. Viac ako 2500 návštevníkov si za dva dni mohlo pozrieť viac ako 5000 inovatívnych a komerčne dostupných udržateľných materiálov. Na náladu takýto zostrih z výstavy:

 

Aké sú teda tie látky budúcnosti a novinky zo sveta textilnej výroby?

Jeden z najzaujimavejších materiálov bola koža vyrobená beLEAF technológiou. Je to čisto organický proces, pri ktorom je možné z väčšiny listov vyrobiť materiál podobný koži, pekný, odolný, ľahko spracovateľný a ktorý na rozdiel od kože aj dýcha. BeLEAF je vyrobený z listov a pocitovo je ako koža, no na rozdiel od nej aj dýcha. Celý proces prebieha bez použitia ťažkých kovov, so 100% recykláciou vody a jej využitím na závlahu. Každý kúsok tohto materiálu je iný - tak ako listy, z ktorých je vyrobený. A tenisky z nich boli úžasné!

 

Druhým wow efekt materiálom bola koža z ryby Pirarucu (alebo Arapaima). Pravdupovediac, celý čas som si myslela, že akú super rybiu napodobeninu to z tých ananásov vyrobili, ale neskôr vysvitlo, že to som sa mi v hlave pospájali úplne iné súvislosti. Pirarucu je teda ryba s tak pevnou kožou, že sa cez ňu neprekusne ani Piraňa. Dorastá až do 3 metrov a všade ju opisujú ako monštrum - a je naozaj taká väčšia ryba (nielen pekný názov), ktorá žije v Amazone. Loví a chová sa na mäso, pričom jej koža zostávala dlho nevyužitá, resp. sa vyhadzovala. Dnes sa spracúvava do fantastických mäkkunkých kúskov rôznych farieb a je výborná na oblečenie. Dočítala som sa, že pomaly začína vymierať, a to vďaka lovu, ale overené to nemám. Na ukážku som ale vybrala niekoľko sekundové video - kde nie je ako monštrum, ale ako normálna ryba vo vode. Veď ten zver za svoj výzor nemôže.

Beleaf aj Pirarucu Fish Skin na FFE2019 boli vystavované firmou Nova Kaeru, ale nie sú jediní, kto ich produkuje a používa. Oba materiály sú vyrobené veľmi environment friendly spôsobom a ohľadom na dažďové lesy organický odpad je kompostovaný.

Silné zastúpenie na expe mali aj organické materiály, či materiály ako Lyocell, Modal či Cupro (a ich zmesi). V skratke aspoň o týchto troch:

 


- Lyocell je umelý hodváb vyrobený z celulózy. Bol vyvinutý už v 70tych rokoch, no až teraz sa mu dostáva pozornosti. Najviac ho preslávila značka Tencel, takže ak niekde zbadáte Tencel Lyocell, je to materiál vyrobený z udržateľných a kontrolovaných zdrojov. Drevo je pretransformované na vlákno s veľmi efektívnym využitím zdrojov a nízkym impaktom na životné prostredie. Takisto takmer všetka voda je zrecyklovaná.


 - Modal je taký ten materiál, čo absorbuje vodu o 50 percent viac ako bavlna a vydrží podstatne dlho. Vo veľkom sa používa na výrobu športového oblečenia. Je to polo-syntetický rayon, na výrobu ktorého sa používa aj buk. Vyvinuli ho v Japonsku v 50-tych rokoch a aj keď v súčasnosti existujú technológie na jeho výrobu s minimálnym dopadom na životné prostredie, otázne niekedy zostávajú zdroje, z ktorých sa čerpá drevo na jeho produkciu.


- Cupro sa považuje za vegánsku náhradu hodvábu, je jemný, padavý a jeho veľkou výhodou je, že sa dá bežne prať a sušiť. Je vyrobený z celulózy za pomoci amoniaku a kuproxidu (copper oxid, teda ak som to dobre pochopila a preložila).

 Na expe však hviezdili aj také materiály, ako napríklad vlákno z morských rias či baktérií z ľudského potu alebo rozložiteľné flitre.

 Počas výstavy prebiehali aj diskusie a prednášky, našou cieľovou bola tá s Orsolou de Castro, spoluzakladateľkou Fashion Revolution. Frontu sme si odstáli, no ušlo sa nám len miestečko za rohom, tak sme s Orsolou aspoň prehodili zopár slov po prednáške. 

Z ostatných prednášok sme boli asi najviac učarené (a zmätené) z takých technických vymožeností, ako naskenovanie si vlastného tela, navrhnutie si oblečenia priamo doma a jeho vytlačenie na 3D tlačiarni... Alebo taká vec, ako navrhovanie si vlastného oblečenia a styling vo virtuálnej realite - pravdupovediac, desí ma predstava toho, že som mega oblečená a vo virtuálnom svete a pritom mám oblečené na sebe niečo úplne iné, ale okolím som vnímaná cez virtuálny svet... A do toho umelá inteligencia riešiaca za mňa okolité situácie - nuž, začína sa prelomová éra i v módnom dizajne.

 

Bolo toho dosť na videnie, ohmatanie, spoznanie či pochopenie, a to či už o samotných materiáloch, produktoch, značkách či vystavujúcich organizáciách alebo certifikáciáach ako napr. Fashion Revolution alebo GOTS. V globále sa dá povedať, že udržateľné materiály a technológie sa vyvíjajú rýchlejšie, resp. sa naozaj dostáva pozornosti aj už existujúcim inováciám, a že sa stávajú aj komerčne dostupnými. Toto môže výrazným podielom napômôcť k vylepšeniu módneho priemyslu a pretransformovaniu jeho súčasného lineárneho modelu na cirkulárny. Aj keď si niektoré spomínané veci neviem úplne predstaviť v praxi (ako napríklad naše virtuálne odievanie prepojené s naším reálnym životom), celkové pocity z výstavy dávajú nádej, že smerujeme k podstatne zmyselnejšej a etickejšej móde.

Ak vás téma materiálov budúcnosti zaujíma a chceli by ste sa dočítať viac, zoznam vystavujúcich je na stránke The Sustainable Angle tu https://lesdaleshawerchuk.com/the-8th-future-fabrics-expo-roundup-and-highlights/

(Fotila som s mobilom, tak sa ospravedlňujem za kvalitu fotiek.)

Martina Marekova
Martina Marekova

Author


Leave a comment

Comments will be approved before showing up.


Also in What's new

Všetko SLOW - pomalá móda
Všetko SLOW - pomalá móda

by Martina Marekova January 17, 2019

Pomalá móda nie je žiaden nový vynález, ani hnutie, ani najnovší trend. Je to smerovanie, tendencia vyrábať odevy istým spôsobom - tak, ako sa vyrábali kedysi, pred príchodom fast fashion. Fast fashion prišla ako dôsledok vývoja technológií, a pomalá móda je vlastne to, čo nespadá pod fast fashion.

View full article →

Lesdaleshawerchuk x PLETKA bomber jacket collab
Lesdaleshawerchuk x PLETKA bomber jacket collab

by Martina Marekova June 10, 2018

Bomber jackets became one of those pieces, where can be everything combined - especially when you have plenty of colourful materials with different textures. So when we were considering the collab for local competition with Pletka, we went for a bomber.

View full article →

Vyberám si revolúciu // I'm choosing a revolution
Vyberám si revolúciu // I'm choosing a revolution

by Martina Marekova April 22, 2018

Žijem vo svete, kde sa téma módy rozoberá denne. Áno, je to taká moja bublina, v ktorej som rada namočená. Prečo? Lebo módu milujem, živím sa ňou, predstavuje pre mňa ten najlepší spôsob na môj prejav. Móda je krásna, delikátna, prekvapivá, príjemná na dotyk.

View full article →

SIZING
 SIZE BUST WAIST HIPS
S/36 84cm/33" 66cm/26" 90cm/35.5"
M/38 88cm/34.5" 70cm/27.5" 94cm/37"
L/40 92cm/36" 74cm/29" 98cm/39"
XL/42 96cm/38" 78cm/30.5" 102cm/40.5
XXL/44 100cm/39.5" 82cm/32" 106cm/42"
 

BUST

The actual measurement around the fullest part of the bust, not your bra size. For bust size measure around your chest at the fullest point not wearing a padded bra. Make sure to go under your arms.

WAIST

Measure around the smallest part of your waist with one finger between your body and the measuring tape.

HIPS

Do this one in front of the mirror - measure around the widest point of your hips (front view) and be sure to include your bum. Stand with your feet and legs together and try to keep the measuring tape level to the ground while it circles your body.

This is our default standard sizing.
Please feel free to contact us for a made-to-your-size orders!