One step at a time... Krôčik po krôčiku

by Martina Marekova June 06, 2017

ENGLISH first ---> SLOVENSKY pod obrázkom dole

When I started my business years ago, I had no idea where it can take me. From kitchen table to own brick store, my journey was blessed with great people along the way and with the best support I could ever had. Today, hoping to move forward, I'm ready to take a next step.

As you might know, until now my shop was in the Netherlands and the production was in France - and to improve it plus to be more cost effective, I decided to move everything under one roof. From this fall onwards our business will be operating mostly from France. Our store in Modekwartier in Arnhem, NL will be closed soon and we will be taking short break to move all inventory and materials. For online shoppers everything will stay the same. For shopping in person, you can still find our products in Arnhem Store at Musiskwartier in heart of Arnhem city, plus in other shops in Holland too.

What is ahead of us? All big changes are preceded by chaos, so that's what's there for me before I give something to you. But plans are... We are switching to one major collection a year, which will be released in fall. New products are on the way - with collaboration of local people we will be making bags from recycled materials (I'm very excited about this one!) and probably some jewellery too (just a little touch to a final outfit). The ongoing collections will continue, as well as we continue offering wholesale. Our website and online shop will be polished for even better customer experience and personally I hope to go back to writing and have some fun sharing my creating experience (all it needs is to find more time, we all know that!). 

Well, that's in short... There is still a lot of work ahead, and very interested work, so follow us on social media, you can find us everywhere under @bartinki. Or sign up for a newsletter and you will know what's going on (no worries, we don't spam, we have no intentions neither time to do so).

So at this point I would like to thanks all amazing customers, fans and followers, without you I wouldn't be able to do all this! Here is cheers to you and to our bright future!!!

Lesdaleshawerchuk

Pred šiestimi rokmi, keď som zakladala značku Lesdaleshawerchuk, vôbec som netušila, kam to celé povedie. Od kuchynského stola až po vlastný obchod, moja cesta bola sprevádzaná úžasnými ľuďmi a ich neskutočnou podporou. Dnes som pripravená na ďaľší krok vpred.

Doteraz bol obchod v Holandsku a produkcia prebiehala na Slovensku - takže s cieľom vylepšiť túto situáciu a zvýšiť efektivitu, rozhodla som sa všetko presťahovať pod jednu strechu. Od jesene bude biznis viac menej fungovať zo Slovenska. Obchodík v Modekwartier Arnhem zatváram a celkovo si beriem prestávku, kým presťahujeme materiály a produkty (a konečne si beriem aj dovolenku ako všetci normálni ľudia!). Online obchod bude viac menej ten istý, ale ak chcete nakupovať osobne, naše produkty budú stále dostupné v iných predajniach.

Čo nás čaká? Všetkým veľkým zmenám predchádza chaos, takže budem musieť zabojovať, kým budem schopná niečo ponúknuť. Plány zatiaľ sú... Prechádzame z dvoch na jednu hlavnú kolekciu ročne, ktorá vyjde von na jeseň. Nové produkty sú na ceste - v spolupráci s miestnymi ľuďmi prídu tašky z recyklovaných materiálov (na toto sa neskutočne teším!) a dúfam, že aj nejaká tá doplnková bižutéria (len zopár kúskov k outfitom). Naše stále kolekcie pokračujú, takisto pokračujeme s predajom v iných obchodoch. Webstránka prejde menšími úpravami a osobne dúfam, že konečne budem mať viac času na písanie a posúvanie mojich kreatívnych skúseností ďalej.

Tak asi toľko v skratke... Je toho pred nami dosť, a dosť aj zaujímavého, takže nás pokojne sledujte na sociálnych sieťach pod @bartinki. Poprípade sa zapíšte do nášho newsletter a budete mať info priamo v inboxe (nebojte, nespamujeme, na to nemáme ani čas ani chuť).

Takže by som sa veľmi rada poďakovala mojim zákazníkom/zákazníčkam a všetkým, ktorí ma podporili a podporujú - bez vás by som to nedala! Takže čin čin na krásnu budúcnosť, vážení!!!

Martina Marekova
Martina Marekova

Author


Leave a comment

Comments will be approved before showing up.


Also in What's new

Future Fabrics Expo Londýn 2019
Future Fabrics Expo Londýn 2019

by Martina Marekova February 19, 2019

View full article →

Všetko SLOW - pomalá móda
Všetko SLOW - pomalá móda

by Martina Marekova January 17, 2019

Pomalá móda nie je žiaden nový vynález, ani hnutie, ani najnovší trend. Je to smerovanie, tendencia vyrábať odevy istým spôsobom - tak, ako sa vyrábali kedysi, pred príchodom fast fashion. Fast fashion prišla ako dôsledok vývoja technológií, a pomalá móda je vlastne to, čo nespadá pod fast fashion.

View full article →

Lesdaleshawerchuk x PLETKA bomber jacket collab
Lesdaleshawerchuk x PLETKA bomber jacket collab

by Martina Marekova June 10, 2018

Bomber jackets became one of those pieces, where can be everything combined - especially when you have plenty of colourful materials with different textures. So when we were considering the collab for local competition with Pletka, we went for a bomber.

View full article →

SIZING
 SIZE BUST WAIST HIPS
S/36 84cm/33" 66cm/26" 90cm/35.5"
M/38 88cm/34.5" 70cm/27.5" 94cm/37"
L/40 92cm/36" 74cm/29" 98cm/39"
XL/42 96cm/38" 78cm/30.5" 102cm/40.5
XXL/44 100cm/39.5" 82cm/32" 106cm/42"
 

BUST

The actual measurement around the fullest part of the bust, not your bra size. For bust size measure around your chest at the fullest point not wearing a padded bra. Make sure to go under your arms.

WAIST

Measure around the smallest part of your waist with one finger between your body and the measuring tape.

HIPS

Do this one in front of the mirror - measure around the widest point of your hips (front view) and be sure to include your bum. Stand with your feet and legs together and try to keep the measuring tape level to the ground while it circles your body.

This is our default standard sizing.
Please feel free to contact us for a made-to-your-size orders!